9224 916 0916   5040 3333 061

25سوالی که برای بازاریابی آماده تان می کند

در بازاریابی صنعتی عمدتاً پرسش‌هایی مطرح است که به ایجاد ارزش در فرایند آماده‌سازی مشتری بالقوه توسط دو طرف کمک بسیار زیادی می‌کند. از این پرسش‌ها باید عمدتاً برای کمک به مشتری بالقوه به‌منظور ایجاد درک بهتر از چالش‌ها، نیازها، موانع و چگونگی نزدیک شدن به فرایند تصمیم‌گیری استفاده کنید.

 

 
 


 

 اصولاً افراد حرفه‌ای در حوزه بازاریابی و فروش صنعتی در مراحل اولیه اقدام به واجد شرایط ساختن سرنخ‌های خودشان می‌کنند تا از این طریق مانع از دست رفتن زمان شوند. در بازاریابی صنعتی عمدتاً پرسش‌هایی مطرح است که به ایجاد ارزش در فرایند آماده‌سازی مشتری بالقوه توسط دو طرف کمک بسیار زیادی می‌کند. از این پرسش‌ها باید عمدتاً برای کمک به مشتری بالقوه به‌منظور ایجاد درک بهتر از چالش‌ها، نیازها، موانع و چگونگی نزدیک شدن به فرایند تصمیم‌گیری استفاده کنید.
 
اگر برای مدتی در حوزه فروش کار کرده باشید، احتمالاً چیزهایی در مورد رویکرد BANT که توسط مجموعه IMB توسعه پیداکرده است شنیده‌اید. این کلمه اختصاری که از حروف اول کلمات بودجه، قدرت، نیاز و زمان‌بندی (Budget-Authority-Need-Timing) گرفته‌شده است، در این مسیر به شما بسیار کمک می‌کند. البته ممکن است حتی شنیده باشید که استفاده از این روش اصلاً کافی نیست، که البته این رویکرد هم از برخی جنبه‌ها تا حدودی درست است و من نمی‌توانم منکر آن شوم.
 
در تصویر زیر نمایی کلی از دسته‌بندی این سؤال‌ها در حوزه بازاریابی صنعتی را می‌بینید:
 
بازاریابی صنعتی و 25 پرسشی که باید پرسیده شود
 
برای شروع با شناسایی چالش‌ها و نیازهای مشتری بالقوه شروع کنید و سپس وارد فاکتورهایی شوید که بر تصمیم‌های خرید آن‌ها تأثیرگذار است:
 
نکته: بهترین فروشندگان صنعتی مدت‌زمان بیشتری را به گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل نسبت به صحبت کردن اختصاص می‌دهند.
 
چالش‌ها و اهداف:
 
    در حال حاضر با چه چالش‌هایی روبرو هستید؟
    سعی در حل و رفع چه مشکلاتی دارید؟
    چه مدت‌زمانی است که با این مشکلات روبرو هستید؟
    چه چیزی باعث شد که فکر کنید خدمات یا راه‌حل ما می‌تواند برای شما مناسب باشد؟
    اهداف شما برای این پروژه چیست؟ چه منافعی را انتظار دارید و کسب چه مواردی موجب رضایت شما می‌شود؟
    اگر فرصت داشته باشید، یک جنبه از کسب‌وکار خود را تغییر دهید، آن جنبه کدام است؟
 
بازاریابی صنعتی و 25 پرسشی که باید پرسیده شود  
 
تصمیم‌گیری:
 
    چه افرادی با چه عناوینی در فرایند تصمیم‌گیری دخالت می‌کنند؟ این افراد چه نقش‌هایی در سازمان دارند؟
    در حین فرایند تصمیم‌گیری من چه حمایت یا پشتیبانی از شما می‌توانم انجام دهم؟
    درگذشته چگونه برخوردی در چنین شرایطی در حین فرایند تصمیم‌گیری داشته‌اید؟ چه برگ خریدهایی به شما کمک می‌کند تا به‌عنوان یک سازمان بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کنید؟
    آیا شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر را هم مدنظر قرار داده‌اید؟ برای انتخابی آگاهانه بین شرکت‌های مختلف نیاز به کسب چه نوع اطلاعاتی دارید؟
    تائید نهایی برای انجام فروش در سازمان شما بر عهده چه شخص یا افرادی است؟ چه نکاتی در نظر آن‌ها اهمیت دارد؟
    در انتخاب محصول یا خدمات چه موانع را پیش‌بینی می‌کنید؟
 
موانع:
 
    سازمان شما چه احساسی نسبت به آینده دارد؟ آیا فاکتورهای تأثیرگذاری بر روی تصمیم نهایی شما وجود دارد؟
    آیا کسی در مخالفت با تصمیم اتخاذشده وجود دارد؟ چرا؟
    آیا سازمان یا شرکت شما پیش‌ازاین در تصمیم مشابهی سرمایه‌گذاری کرده است؟ با چه مشکلات و موانعی در این راه روبرو بوده‌اید
 
چارچوب زمانی:
 
    چه چیزی باعث می‌شود که در حال حاضر در پی یافتن راه‌حلی برای این موضوع باشید؟
    چارچوب زمانی شما برای یافتن نتیجه و راهکار نهایی چیست؟
    چه فاکتورهایی روند اتخاذ تصمیم توسط شمارا سرعت بخشیده یا سرعت آن را کاهش می‌دهد؟
    آیا راه‌کار مشخصی برای این منظور در نظر دارید؟ آیا تاریخ انقضایی برای این تصمیم یا راه‌حل وجود دارد؟
    چه زمانی برای اجرا کردن یک‌راه حل پیش‌بینی را مناسب می‌دانید و برای شما امکان دارد؟
 
بودجه:
 
    بودجه این پروژه به چه صورت تأمین می‌شود و چه فرایندی دارد؟
    چه برگ خریدهایی بر فرایند تأمین بودجه شما اثرگذار است؟
    اصولاً چه کسی در فرایند بودجه‌ریزی برای محصولاتی شبیه به محصول ما درگیر است؟
 
 
تأثیر:
 
    اگر در حال حاضر برای یک ‌راه‌حل سرمایه‌گذاری نکنید، چه سرنوشت یا تأثیری از این بابت برای کسب‌وکار پیش‌بینی می‌کنید؟
    چه خطرات و ریسک‌هایی را برای انتخاب یک‌ راه‌حل شناسایی کرده‌اید؟ چطور می‌تواند در درک این خطرات برای شما یا کاهش دادن آن‌ها به شما کمک کنم؟

از تحقیقات بازاریابی ترس و واهمه نداشته باشید!ا

در دنیای بازاریابی و تبلیغات، کلمه ”تحقیقات بازاریابی” احساس بدی در ذهن و فکر و هرکسی ایجاد می‌کند. خیلی از فعالین این حوزه حتی از فکر کردن در مورد این موضوع نفرت دارند، تا چه رسد به انجام دادن آن!!!
 
وب سایت آی بازاریابی: در دنیای بازاریابی و تبلیغات، کلمه ”تحقیقات بازاریابی” احساس بدی در ذهن و فکر و هرکسی ایجاد می‌کند. خیلی از فعالین این حوزه حتی از فکر کردن در مورد این موضوع نفرت دارند، تا چه رسد به انجام دادن آن!!! چرا؟؟؟ چون "خلاقیت مبحثی مبتنی بر درک یا انتقال مستقیم است!!!”
 
منظورم از بین بردن ارزش‌ یا بی‌ارزش دانستن خلاقیت در نزد عموم نیست، بلکه قصد و منظور من تنها دفاع و طرفداری از تحقیق است. زمانی که تحقیقات بازاریابی به‌صورت صحیح و اصولی انجام بپذیرد، نتایج آن برای کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات بسیار مفید و اثرگذار است.
 

اولین دلیل اینکه چرا افراد حرفه‌ای از تحقیق کردن خوششان نمی‌آید، این است که بخش عمده از تحقیقاتی که در عرصه بازاریابی انجام می‌شود، به شکل بسیار ضعیف انجام می‌گیرد. عمدتاً افراد تازه استخدام‌شده اصولاً پس از اتمام دوره تحصیل در دانشگاه یا حتی پس از گذراند دوره کوتاهی به‌صورت کارآموزی به استخدام یک مجموعه درآمده و پس‌ازاین بلافاصله به سراغ  استفاده از گروه‌های کانونی یا صحبت کردن با مردم برای پر کردن پرسشنامه می‌روند و درواقع هیچ روش‌شناسی، نظم یا دلیلی مبنی بر چرایی استفاده از آن روش‌های خاص توسط آن‌ها وجود ندارد.

 
 


به‌طورکلی به نظر من استفاده از گروه‌های کانونی بدترین شیوه و راهکار در تحقیقات بازاریابی است. جمع‌کردن گروهی از مردم در کنار هم به‌منظور نگاه کردن به مجموعه‌ای از تبلیغات در عمل کاری انجام نمی‌دهد. چرا؟ چون میزان تعصباتی که در ممکن است در بین افراد موجود در یک اتاق شکل بگیرید، در عمل می‌تواند هر بازخوردی که یک آزمون‌کننده یا محقق در حال دریافت کردن آن است را تحت تأثیر قرار داده و از بین ببرد. شما شاهد این موضوع خواهید بود که هر یک از این افراد همواره سعی و تلاش بسیار زیادی برای باهوش‌تر نشان دادن خودشان یا برتر نشان دادن خودشان نسبت به فرد آزمون‌کننده از خود بروز می‌دهند.

 
دلیل دوم درواقع می‌تواند خود دلیل و عاملی براش دلیل اول مبنی بر چرایی بی‌اهمیت بودن تحقیقات بازاریابی در برابر تبلیغات و بازاریابی در نظر گرفته شود: و آن اینکه هرگز سرمایه‌گذاری جدی درزمینهٔ تحقیق انجام نمی‌پذیرد. چه تعداد دانشمند یا محقق علوم بازاریابی در کنار خود می‌شناسید؟ در آخرین جلسه رسمی در شرکت یا سازمان خود که شرکت کردید، آخرین باری که فردی از وجود یک ‌بند بودجه در ارتباط با موضوع تحقیق خبر داد، چه زمانی بود؟ بازاریابان تحقیق را دوست ندارند، چراکه فروش آن به مشتری یا مدیر ارشد یک دپارتمان کاری بسیار سخت و دشوار است؟
 
به عبارتی ماهیت و ذات انسان تمایل به هزینه کردن و سرمایه‌گذاری در بخشی دارد که نتایج ملموس و قابل‌مشاهده‌ای برای وی داشته باشد. اما در ادامه به ذکر برخی از نکاتی می‌پردازم که چرا تحقیقات بازاریابی بر بخش بازاریابی و تبلیغات بسیار لازم و حیاتی بوده و حتماً باید مورد توجه قرار بگیرد:
 
1- موجب صرفه‌جویی در بودجه است

 

 

 

 

 

 

 

 
به عبارتی می‌توان این‌گونه گفت که یک کمپین بازاریابی باید تا 80% شامل آمادگی و پیش‌زمینه‌سازی و 20% اجرا کارها و فرایندها باشد. فکر می‌کنم این شیوه نگاه کردن به موضوع تحقیقات بازاریابی موردتوافق اغلب افراد اهل‌فن هم باشد. به عبارتی بخش عمده‌ای از انرژی و زمان لازم باید برای کسب اطمینان از درست و صحیح بودن انجام فعالیت‌ها و باقیمانده زمان و انرژی باید توجه و نظارت بر روند انجام کار اختصاص داشته باشد.
 
2- استدلال و منطق ارائه می‌کند
 
اشاره به این عبارت که انجام این فعالیت به‌صورت حسی یا مبنی بر درک ما از موضوع انجام شد، فقط و فقط برای یک گالری هنری و امور مربوط به آن مناسب است و کاربرد دارد و برای معرفی یک طرح یا پیشنهاد به مدیر شرکت یا مشتری شما اصلاً مناسب و توجیه‌پذیر نیست. تحقیقی که از روش کار شما پشتیبانی کند، به خلاقیت شما اعتبار بیشتری می دهد و همچنین به تیم اجراکننده، خلاقیت آزادی بیشتری در اجرای موارد لازم برای کسب نتیجه مطلوب را می‌دهد.
 
3- سازنده و تشکیل‌دهنده زیربنای سیستم مدیریت روابط با مشتری است
 
خواه تحقیقات بازار را دوست باشیم یا خیر، امروزه بازاریابی بیشتر و بیشتر به سمت اطلاعات محور شدن پیش می رود. استفاده از تحقیق دریافت بیشتر و بهتری از ویژگی‌های جمعیت شناختی، خصوصیات روان‌شناختی و به طور کلی روند های رفتاری مشتریان در اختیار ما قرار می‌دهد. از این طریق می‌توانیم بخوبی متوجه شویم که مصرف‌کنندگان تمایل به دیدن و خواندن چه چیزی دارند و چیزی را در اختیار آن‌ها قرار دهیم که آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
توجه داشته باشید که تحقیقات خوب و مناسب کنترلی بر نتیجه حاصل از فعالیت شما ندارد. تحقیقات خوب و باکیفیت موجب ارتقاء و بهبود، تقویت و رهاسازی خلاقیت می‌شود. به عبارتی باید همواره به دنبال انجام تحقیقات بیشتر و بهتر در رابطه با کمپین های خودمان باشیم.

مشاور بازاریابی کیست و چه‌ کارهایی انجام می‌دهد؟

امروزه اضافه کردن یک برچسب با عنوان مشاور در انتهای نام هر شغل و کسب درآمد زیاد تا حدودی ممکن شده و این موضوع موجب سردرگمی برای کسانی است که به دنبال چنین شغلی بوده یا در پی کسب خدمات مشاوره می‌باشند.
 
وب سایت آی بازاریابی: امروزه اضافه کردن یک برچسب با عنوان مشاور در انتهای نام هر شغل و کسب درآمد زیاد تا حدودی ممکن شده و این موضوع موجب سردرگمی برای کسانی است که به دنبال چنین شغلی بوده یا در پی کسب خدمات مشاوره می‌باشند. با اغلب فارغ‌التحصیلانی که از این رشته و حوزه کاری صحبت کرده ام، از یک مشاور بازاریابی تصوری  . . .  در حد کار کردن در یکی از دپارتمان‌های بزرگ مثلاً برندهای معتبر و بزرگ مصرفی و ارائه ایده‌های تبلیغاتی را در نظر دارند – که درواقع می‌توان گفت بسیار متفاوت از وظایف و شغل یک مشاور بازاریابی در یکی از این شرکت‌ها است.
 
 
 
 

 

اغلب مشاوران بازاریابی پس از کار و فعالیت و کسب تجربه‌ای 10 تا 15 ساله در حوزه بازاریابی، که چیزی معمول و منطقی به نظر به نظر می‌رسد، به این عنوان شغلی دست پیدا می کنند. درواقع می‌توان گفت این شغلی نیست که هرکسی بتواند بلافاصله پس از خارج شدن از دانشگاه به آن دست پیدا کند. نکته اصلی در این رابطه این است که فرد مشاور باید بتواند تبدیل به یک کارشناس بی طرف شود که یک شرکت برای پرداختن به موضوعات و مسائل خاص بتواند از آن استفاده کند. در این صورت است که فرد مشاور می‌تواند بلافاصله پس از مطرح‌شدن مسئله به عمق آن نفوذ کرده و جزئیات آن را تحلیل کند، که بدون درگیر بودن در جنبه‌های مختلف بازاریابی و فروش ممکن نیست.
 
مشاور بازاریابی
 
به عبارت دیگر مشاور بازاریابی فردی است تجربه کار و فعالیت عملی در حوزه‌های مختلف بازاریابی، جمع‌کردن کمپین های بازاریابی و تبلیغات برای شرکت های بزرگ و کوچک و همچنین اجرا آن‌ها با کمترین و محدودترین بودجه و همچنین بودجه‌های بسیار بزرگ و گسترده را شاهد بوده باشد و قادر به کمک به مشتریان و مراجعین به خودش برای بهره‌برداری مثبت از ریال به ریال بودجه خودشان باشد.
 
مهم‌ترین تفاوت بین یک بازاریاب استخدام‌شده در یک شرکت و یک مشاور بازاریابی تنوع نوع فعالیت این دو فرد است. یک مشاور در چندین و چند شرکت مختلف به‌طور هم‌زمان کار و فعالیت دارد که این شرکت‌ها می‌توانند شامل شرکت های عرضه‌کننده انواع طلا و جواهر لوکس تا شرکت های ارائه‌کننده نرم افزارهای پیشرفته باشند. ممکن است یک فرد که در یک آژانس بازاریابی و تبلیغات مشغول به فعالیت است هم‌چنین تنوع شغلی و کاری را هم داشته باشد. اما به‌طور مستقیم کار کردن با هر یک از این شرکت ها موجب به دست آوردن تصویری کامل‌تر و دقیق‌تر از کل بازار آن کسب‌وکارها می‌شود.
 
یک مشاور بازاریابی یک فرد کاملا حرفه‌ای و بامهارت است که قدرت درک و تحلیل عوامل انگیزشی مصرف کنندگان و چگونگی استفاده از استراتژی ها برای رشد هر کسب‌وکاری را دارا می‌باشد.
 
 
 
برخی مردم آژانس‌های تبلیغاتی را با مشاوران بازاریابی به‌اشتباه می‌گیرند، با فرض اینکه مشاوران بازاریابی همان کارها و خدمات آژانس‌های تبلیغاتی را اما به‌صورت مستقل و انفرادی ارائه می‌کنند. با این وجود با اینکه این دو عملکردی مکمل یکدیگر دارند، ولی تفاوت‌های بسیار زیادی بین دو می‌باشد. اگر شما بدانید که چه پیامی را باید به تبلیغ بگذارید، مطمئنا سراغ یک آژانس تبلیغاتی برای تهیه تبلیغات می‌روید. چرا که آن‌ها تیم های اجرایی واقعا خلاقی متشکل از کارگردانان هنری، نویسنده و طراحان گرافیک در اختیاردارند که به شما کمک می‌کنند تا پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک کمپین تبلیغاتی یا یک تبلیغ تلویزیونی نو جدید ارائه کنید.

در مقابل یک مشاور بازاریابی، شخصی است که به یک کسب‌وکار چگونگی ارتباط و تعامل با مشتریان و بازار فعلی خودش را معرفی کرده و در این رابطه راهکار می‌دهد. علاوه بر این، مشاور بازاریابی در تعیین این موضوع که غیر از بازار فعلی و شناخته‌شده دیگر چه گروهی از مصرف‌کنندگان ممکن است نسبت به استفاده از محصول یا خدمت ترغیب شده و اینکه چگونه می‌توان بازار موجب را توسعه داد نیز کمک می‌کنند. وی با نگاه کردن و بررسی طرح بازاریابی فعلی و سپس استفاده از ابزارهای تحلیلی و در نظر گرفتن پتانسیل بازار استراتژی را برای دستیابی به اهداف بزرگ‌تر ارائه می‌نماید. مشاور در طی این فرایند، پایبندی به ماموریت شرکت را تضمین کرده و میزان موفقیت را از طریق بررسی نتایج در حین اجرا یک طرح بازاریابی استراتژیک اندازه‌گیری و گزارش می‌کند.
 
شما به یک مشاور بازاریابی نیاز دارید، اگر:
 • کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید
 • به تعیین اهداف به‌خوبی تعریف‌شده دارید
 • به یک طرح منسجم بازاریابی استراتژیک دارید
 • نظارت بر معیارهای کلیدی به منظور اندازه‌گیری میزان موفقیت به کمک نیاز دارید
 • تعیین معیارهای کلیدی شک دارید (ترافیک روزانه مشتریان یا مراجعین، نرخ تبدیل مراجعه‌کننده به مشتری، تعامل با مشتریان در شبکه‌های اجتماعی، تماس های دریافتی، حاشیه سود)
 • بهبود روابط و میزان وفاداری با مراجعین و مشتریان فعلی هستید
 • به ورود به بازارهای جدید و جذب مشتریان جدید دارید

راه های بازاریابی اینترنتی سازگار با گوگل

به منظور افزایش رنکینگ سایت و ورود به بازاریابی اینترنتی با استفاده از وب سایت خود موارد زیر را رعایت نمایید:

1) ابتدا باید بر روی ساخت سایت یا وبلاگ خود تمرکز کنید.

سایت خود را با اطلاعات مفید و ارزشمند پر کنید. داشتن سایتی با محتوای ارزشمند که به صورت منظم، اطلاعات جدیدش به روز می شود، برای جذب مشتری بسیار مؤثر خواهد بود. اولین کار شما این است که وب سایتی طراحی نمایید که برای بازدیدکنندگان شما خوشایند باشد. هدف گوگل رضایت کاربرانی است که توسط وی جستجو می کنند. پس خشنود بودن کاربران از وب سایت شما، رضایت گوگل را به دنبال دارد.

2) قدم بعدی، فکر کردن بر روی بازاریابی اینترنتی است.

شما باید برای جذب کردن مشتریان، وب سایت خود به مشتریانتان معرفی کنید. فراموش نکنید که هم شما و هم گوگل یک دستور کار یکسان دارید.

با ارزش بخشیدن به مشتریان با محتوای داخل وب سایت، موتور های جستجو می فهمند که وب سایت شما ارزشمند است و با توجه به آن وب سایت را رتبه بندی می کند.

همان طور که یک آژانس هواپیمایی با یک هتل قرارداد امضا می کند و با آن متحد می شود و مسافرانش را به آن هتل ارجاع می دهد، موتور های جستجو هم با وب سایت شما متحد می شوند و مشتریان و بازدیدکنندگان را به وب سایت شما ارجاع می دهند. این امر زمانی به تحقق می پیوندد که شما وب سایت خود را متناسب با الگوریتم های گوگل، طراحی کنید. سپس می توانید انتظار داشته باشید که رنکینگ سایتتان افزایش یابد.

در دنیای موتورهای جستجو و بازاریابی اینترنتی، لینک ها زبان اصلی هستند. لینک هایی که به وب سایت شما متصل می شوند، اطلاعات زیادی پیرامون تاپیک ها و ارزش های سایت شما به گوگل می دهند.

یک لینک دو هدف را در اینترنت عرضه می کند:

 

 

 

 • انتقال شما از سایتی به سایت دیگر: نوعی انتقال است. در واقع با کلیک بر روی یک لینک در یک سایت شما به سایت دیگری منتقل می شوید.
 • تبادل اطلاعات با گوگل و محبوبیت سایت شما: لینک ها با برقراری ارتباط با گوگل و تبادل اطلاعات راجع به تاپیک ها، باعث افزایش محبوبیت وب سایت شما می شوند. عبارات کلیدی برای ارجاع دادن لینک ها به وب سایت شما می توانند در جعبه منبع استفاده شوند. این کلمات کلیدی، گوگل و موتورهای جستجوی دیگر را برای رتبه بندی وب سایت شما یاری خواهد کرد.

  با استفاده از بازاریابی اینترنتی و وب سایت، کیفیت اطلاعات و مطالب در وب سایت می توانید بر جایگاه خود در رنکینگ موتور های جستجو تأثیر بگذارید.

ارسال مقالات یکی از بهترین راه ها برای رواج دادن وب سایت شما و گسترش بازاریابی اینترنتی است. ارسال مقالات شما را در دستیابی به اهداف زیر کمک خواهد کرد:

 • ناشران بازار متمرکز خاص، همیشه به دنبال کیفیت خوب و محتوای مرتبط هستند. پس شانس خوبی وجود دارد که مقاله هایتان در سایتی با تاپیک مرتبط با وب سایت شما، منتشر شود.
 • در بازاریابی مقاله پس از این که مقاله شما انتشار می یابد، ترافیک سایت شما نیز افزایش پیدا می کند. سایت هایی مثل Ezines به انتشار مقاله های شما کمک می کند. افرادی که مقاله های شما را می خوانند، چه Ezines و چه در وب سایت های دیگر، با استفاده از لینکی که در منابع مقاله شما وجود دارد به وب سایت شما منتقل می شوند.
 • بازاریابی مقالات، اعتماد به نفس مشتریان را افزایش می دهد. هنگامی که یکی از مشتریان بالقوه شما، مقاله ای پر از دانش و اطلاعات ارزشمند را می خواند، قدرت دانش شما را تحسین کرده و برای دریافت توصیه های بیشتر از جانب شما، مشتاق می شود. در واقع هر چه مخاطبان شما، اعتماد به نفس بیشتری را در شما ببینند، احتمال تبدیل آنها به مشتری بیشتر خواهد بود.

 

 

با استفاده از موارد فوق از طریق جعبه منبع، منافعی شامل حال نویسنده می شود. در جعبه منبع لینکی از سایت نویسنده، تعریفی مختصر درباره شرکت و خود نویسنده و همچنین دلیل خوبی برای خواننده که باعث شود از صفحه شما بازدید کند وجود دارد؛ پس از آن به نحو احسنت استفاده کنید.

نتیجه:

 • از همین حالا شروع به نوشتن مقاله کنید و در آن به خوانندگان آموزش های لازم را ارائه دهید.
 • با طراحی مناسب لینک های داخل جعبه منبع، روشی برگزینید که خوانندگان با کلیک بر روی لینک ها به سایت شما هدایت شوند.
 • مقاله های خود را به ناشران داخل اینترنت و دایرکتوری های مقالات ارسال نموده و در آنجا به ثبت رسانید.

تجارت و کسب و کارهای اینترنتی

در دنياي امروز شرکتهاي اينترنتي به سرعت در حال رشد هستند و هر روز سهم بيشتري از اقتصاد کشورها را به خود اختصاص مي دهند. در سالهاي قبل شرکتها و کارخانجات فيزيکي بزرگترين و پردرآمدترين شرکتها در دنيا بودند ولي امروزه شرکتهاي اينترنتي جاي آنها را اشغال و خود را به سطح شرکتهاي بزرگ نفتي رسانده اند.در دنیای امروز شرکتهاي اينترنتي به سرعت در حال رشد هستند و هر روز سهم بيشتري از اقتصاد کشورها را به خود اختصاص مي دهند. در سالهای قبل شرکتها و کارخانجات فيزيکي بزرگترين و پردرآمدترين شرکتها در دنيا بودند ولي امروزه شرکتهاي اينترنتي جاي آنها را اشغال و خود را به سطح شرکتهاي بزرگ نفتي رسانده اند.
به عنوان مثال شرکتهايي چون گوگل، ياهو و فيس بوک جاي شرکتهايي چون کوکاکولا و جنرال موتور را در صدر ليست برترين شرکتهاي دنيا گرفته اند.
در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه ارائه خدمات حضوری، در جوامع مختلف مانند هزینه سوخت و یا کمبود وقت، مردم سعي ميكنند از مراجعه حضوري به ادرات، مغازه ها و فروشگاهها پرهيز نمايند، بنابراين مشتري ها در حال مهاجرت از مغازه ها و فروشگاههاي فيزيکي به فروشگاهها و سايتهاي اينترنتي بوده و خريدهاي خود را از طريق اينترنت انجام مي دهند. اين تغيير رفتار در مصرف کننده ها باعث شده است که اقتصاد جديدي در اينترنت نمایان شده و شرکتها و کسب و کارهاي جديد بسياري در اينترنت شکل گيرد. ايران نيز از اين قاعده مستثنا نيست و تحت تاثير تحولات اينترنت قرار گرفته و در آينده نزديک نيز بسيار بيشتر با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد.
کسب و کار اینترنتی به فروش محصولات یا خدمات در اینترنت گفته می شود. این نوع کسب و کار به سرعت در اقتصاد امروز رشد و پیشرفت کرده است. خرید و فروش اینترنتی به کوچکترین کسب و کارها نیز این امکان و فرصت را می دهد که به مخاطبان خود در سطح جهانی با حداقل هزینه دسترسی پیدا کنند. امروزه بیش از 900 میلیون نفر در سطح دنیا از اینترنت استفاده می کنند. 69 درصد از این جمعیت، در طول 90 روز، دست کم یک خرید از اینترنت داشته اند.
یک سایت اینترنتی، تنها برای فروش محصول یا خدمات به کار نمی رود، بلکه می تواند نقشها و کارکردهای مختلفی داشته باشد. اگر محصول خاص و منحصر به فردی دارید که در دیگر نقاط دنیا وجود ندارد، می توانید با معرفی آن محصول در سایت خود، دیگران را از وجود آن مطلع کنید و از این طریق به اهداف خود دست یابید.

 


زیبایی اینترنت در این است که مخاطبان آن در سرتاسر دنیا پراکنده اند و این امر می تواند به معنای وجود مشتریان بالقوه برای شما باشد. این نوع بازار، هیچ موقع بسته نمی شود. مشتریان شما می توانند به صورت 24 ساعته به اطلاعات کسب و کارتان دسترسی پیدا کنند. شما نیز می توانید هر چند بار و با هر فاصله ای که بخواهید ، اطلاعات مورد نظرتان را درباره ی فعالیتها و فروشگاهتان در صفحات اینترنت جای دهید. مهمتر از این، شما می توانید کاتالوگی از محصولات و خدماتتان را همراه تصویر و حتی فیلم در صفحات اینترنت قرار دهید. در این صورت، مشتریان بالقوه ی شما می توانند آنها را مشاهده کنند و حتی در هر ساعت از شبانه روز، سفارش خرید دهند.
بسیاری از افراد، كسب و كار اینترنتی (E-Business) را با تجارت الكترونیكی (E-Commerce) اشتباه می گیرند در حالیكه این دو مبحث با یكدیگر متفاوتند.
به عبارتی E-Business به مجموعه فعالیتهای مربوط به كسب و كار از جمله مباحث بازاریابی، مالی، خرید و فروش، ارتباط با مشتریان، خدمات پس از فروش، همكاری با سرمایه گذاران و... كه از طریق شبكه اینترنت انجام می‌گیرد اطلاق می‌شود در حالیكه E-Commerce تنها شامل مسائل مربوط به خرید و فروش از اینترنت می باشد و خود، زیرمجموعه ای از E-Business است.
با توجه به تغییر مثبت نگاه دولت به کسب و کارهای اینترنتی، وزارت بازرگانی مکلف گردیده تا هر چه سریعتر نسبت به ساماندهی کسب و کارهای اینترنتی اقدام نماید. .

سایر مقالات

افزایش ترافیک وب سایت از طریق ویدئو، تویتر، فیس بوک و وبلاگ

افزایش ترافیک وب سایت از طریق ویدئو، توی…

افزایش ترافیک وب سایت از طریق ویدئو، تویتر، فیس بوک و وبلاگ راه اندازی یک وب سایت کار سختی است، اما بسیاری از مردم نمی دانند که این کار...

اهمیت طراحی سایت مناسب، در رونق کسب و کار ها

اهمیت طراحی سایت مناسب، در رونق کسب و کا…

  اهمیت طراحی سایت مناسب، در رونق کسب و کار ها   با گسترش و پیشرفت تکنولوژی، تعداد کاربران اینترنتی ...

از فرصت ها سوءاستفاده کنید!

از فرصت ها سوءاستفاده کنید!

بسیاری از افراد موفق امروزی می‌دانند که چطور از کمترین زمانی که در اختیار دارند بیشترین بهره را ببرند.متخصصانی که در زمینه توانمند س...

 استفاده از رنگها در طراحی سایت

استفاده از رنگها در طراحی سایت

انتخاب رنگهای صحیح برای سایت، به همان میزانی اهمییت دارد که انتخاب گرافیک و مطالب برای سایت مهم می باشند. این مقاله به بحث پیرامون فاکتور...

با این ویژگی ها کارآفرین می‌شوید

با این ویژگی ها کارآفرین می‌شوید

بطور ساده کارآفرین به شخص حقیقی یا حقوقی ای گفته می شود که توانایی تحمل ریسک را دارد و میتواند یک ایده اولیه را به یک فعالیت اقتصادی تبدی...

تاییدیه ها

 

پروژه های در حال اجرا

Top of Page